Budżet miasta Mysłowice na 2014 przyjęty!

19 grudnia 2013

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Miasta odbyło się najważniejsze głosowanie w roku czyli zatwierdzenie budżetu Mysłowic na 2014 rok. Samorządowcy w głosowaniu jawnym: 16 ZA, 3 przeciw i 4 wstrzymujących się, zatwierdzili budżet, którego przyszłoroczne wydatki zaplanowano na kwotę 286,905,312 złotych.
(na zdjęciu przedstawiciele I LO w Mysłowicach)

Podczas obrad na salę sesyjną dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Przekazała je radna sejmiku śląskiego Katarzyna Zapart, a do Mysłowic dostarczyli je członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice.

Obrady mysłowickiej Rady Miasta rozpoczęły sie od wniosku Klubu Radnych PiS, którzy domagali sie wycofania projektu budżetu na 2014 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej na lata 2013 - 2026. Pomysł nie uzyskał aprobaty radnych i został odrzucony.

Następnie prezydent miasta Edward Lasok odniósł sie z dezaprobatą do wniosku radnych PiS, a następnie przedstawił najważniejsze założenia zapisane w uchwale budżetowej na 2014 rok i wniósł o przyjęcie uchwały.

Radny Bernard Pastuszka w swoim wystąpieniu zawarł cytaty mysłowickich samorządowców z poprzednich lat, aby uświadomić wszystkim ich krótką pamięć przy głosowaniu nad zwiększaniem deficytu. Negatywnie odniósł się również do propozycji budżetowych obecnego prezydenta i wypunktował błędy jakie jego zdaniem zostały poczynione. Obśmiał działania MZGK i świąteczne renifery, twierdząc, że dziwi się pokazowym wydatkom w chwili gdy nie ma pieniędzy na podstawowe wydatki inwestycyjne. - życie na kredyt kiedyś się skończy panie prezydencie - zakończył swoją wypowiedź Bernard Pastuszka.

Później nastąpiła ostra wymiana zdań pomiędzy radnymi, Dorotą Konieczny - Simela, Tomaszem Szewczykiem, Bernardem Pastuszką, Zbigniewem Karaszewskim i Piotrem Oślizło.

W imieniu radnych Centrolewicy głos zabrał Dariusz Wójtowicz, uzasadniając stanowisko Klubu "Wspólnie dla Mysłowic".
- w trakcie pracy nad budżetem miasta Mysłowice na 2014 rok, w imieniu środowisk jakie reprezentujemy w Radzie, wnosiliśmy o podwyżki dla pracowników administracji i obsługi placówek oświatowych, remonty głównych ciągów komunikacyjnych (m.in. Wielka Skotnica, Gagarina, 3 Maja, Janowska, PCK, Wiosny Ludów), remont przejść podziemnych pod ulicami Krakowska i Katowicka, remont mostku nad Boliną w dzielnicy Piasek, modernizację terenów przyległych przy ulicy Brzęczkowickiej i Generała Ziętka, modernizację terenów przyległych i część ulicy Morcinka, budowę dwóch siłowni na świeżym powietrzu (Bończyk przy hali sportowej i Brzęczkowice zieleniec przy Kawy), rozpoczęcie procedury budowy sali gimnastycznej dla Szkoły Sportowej na Piasku, termomodernicację i remont szkoły podstawowej numer 15 na Wesołej, remonty kilku kilometrów miejskich chodników i budowę Skate Parku w Parku Zamkowym. Po wielu tygodniach ciężkich negocjacji z prezydentem miasta, te wszystkie zadania zostały zapisane w uchwale budżetowej, więc postanowiliśmy zagłosować budżet w zaproponowanym kształcie - powiedział z mównicy Dariusz Wójtowicz.

Przyszły rok to gorący okres wyborczy, więc dzisiejsza dyskusja o wydatkach miasta na 2014 rok to dopiero początek ostrej polemiki, która lada dzień zamieni się w medialną burdę i szukanie haków na swoich politycznych przeciwników. Tak niestety wyglądają niemal każde wybory samorządowe w naszym mieście...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O Autorze

Sandra Jędrzejas

Absolwentka socjologii, pedagogiki i zarządzania. Nieustanna pasjonatka zwierząt. W wolnym czasie nie stroni od dobrej książki. Stałe zatrudnienie nie przeszkadza jej w realizowaniu zadań związanych z portalem, który współtworzy społecznie od 2011 r.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice