D. Wójtowicz: Tylko razem możemy wygrać walkę ze smogiem!

23 września 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Dariusz Wójtowicz - kandydat na prezydenta Mysłowic odpowiada na pytania Mysłowickiego Alarmu Smogowego:

"Po pierwsze inwentaryzacja źródeł ciepła. Po drugie pozyskanie środków na wymianę starych pieców i termomodernizację budynków. Równoległe do tych działań musi być prowadzona szeroko zakrojona akcja społeczna. Bo ze smogiem w Mysłowicach nie wygra Wójtowicz, tylko wszyscy razem".

Jak ocenia Pan jakość powietrza w Mysłowicach?
Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli mówi wprost – jesteśmy czarnym punktem na mapie Europy, jeśli chodzi o zanieczyszczenia powietrza. W naszym województwie, w skali roku, liczba dni z przekroczeniem stężeń dobowych PM10 wynosi aż 76. Zanieczyszczenie powietrza, to bardzo poważny problem, z którym musimy się zmierzyć.

Czy będzie Pan wnioskował o zwiększenie środków z budżetu gminy na walkę ze smogiem, ile według Pana gmina powinna przeznaczyć na ten cel?
Za złą jakość powietrza odpowiada przede wszystkim spalanie odpadów i słabej jakości opał, a także stare piece. Aby temu zaradzić aktywnie włączę się w realizację rządowego programu Czyste Powietrze. Ministerstwo Środowiska na walkę ze smogiem – termomodernizację i finansowanie źródeł ciepła przewidziało ponad 100 miliardów złotych. Program Czyste Powietrze zakłada pokrycie nawet do 90 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.

O jakie środki zewnętrzne i z jakich źródeł będzie Pan zabiegał na wsparcie walki ze smogiem i realizację uchwały antysmogowej?
Środków należy szukać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który prowadzi aż 16 programów poprawy jakości powietrza. Jak mówiłem wcześniej kluczowe będzie zaangażowanie się w program Czyste Powietrze.

Czy według Pana w Mysłowicach powinna zostać przeprowadzona inwentaryzacja źródeł ciepła, jeśli tak to kiedy i w jaki sposób zostanie zrealizowana?
Inwentaryzacja źródeł ciepła jest kluczowa w walce ze smogiem. Powinna ona przebiegać w dobrej współpracy z mieszkańcami, a jej przeprowadzenie powinna poprzedzić szeroka akcja informacyjna. Bo przecież każdy chce oddychać czystym i zdrowym powietrzem.

W jaki sposób chce Pan ograniczyć tzw. ubóstwo energetyczne i jak będzie realizowana pomoc socjalna dla najuboższych w kwestii wymiany kotłów zgodnie z obowiązującymi przepisami?
Ubóstwa energetycznego nie pokonamy tylko kolejnymi karami nakładanymi na mieszkańców. Trzeba działać systemowo. Siły i środki przeznaczymy również na edukację i szkolenia. Program Czyste Powietrze daje możliwość dofinansowania do 90 procent kosztów inwestycji – właśnie dla osób najuboższych. Naszym zdaniem powinno być szerokie wsparcie w pozyskaniu dotacji.

Czy wg Pana w Mysłowicach realne jest wprowadzenie zakazu montażu kotłów na paliwa stałe w lokalizacjach gdzie dostępna jest sieć gazowa lub ciepłownicza, oraz w nowych obiektach? Jeżeli tak to kiedy i w jaki sposób zostanie to zrealizowane?
To jest realne, ale musimy zacząć od początku. Najpierw inwentaryzacja źródeł ciepła i ocena możliwości przyłączenia do sieci gazowej i ciepłowniczej. Aby zbudować system walki z smogiem, potrzebujemy danych, których dziś brakuje.

Czy Straż Miejska będzie przeprowadzała cykliczne kontrole na dużą skalę pod kątem spalania odpadów oraz zgodności z przepisami zamontowanych kotłów? (bez zgłoszenia podejrzenia spalania odpadów)
Kontrole oczywiście są potrzebne, ale ważniejsze są działania profilaktyczne, edukacja i szkolenia, o których mówiłem wcześniej. Musimy działać wielotorowo. Walka ze smogiem musi być wspólna – gmina razem z mieszkańcami, a nie przeciw nim.

W sąsiednich miastach np. Siemianowicach Śląskich funkcjonuje tzw. Eko-Alarm czyli specjalna strona internetowa przez którą w anonimowy sposób można zgłaszać przypadki spalania odpadów i inne incydenty związane z przestrzenią publiczną i ochroną środowiska. Czy uważa Pan, że to dobre rozwiązanie? Jeśli tak to kiedy i w jaki sposób zostanie zrealizowane?
Może zamiast wysyłać anonim, lepiej pogadać z sąsiadem, że paląc odpadami szkodzimy sobie i swoim dzieciom. Jeśli ruszy szeroki program edukacyjny, donosy nie będą potrzebne.

W Mysłowicach w zeszłym roku Miasto zainstalowało 2 pyłomierze Airy. Kolejne 2 pochodzą z konkursy Avivy, oraz jeden jest prywatny. Odczyty pyłomierzy cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy pytają Alarm Smogowy czy będzie ich więcej, tak aby pokryć odczytami całe miasto. Czy uważa Pan, że warto zainstalować w kolejne pyłomierze aby wszyscy mieszkańcy mieli dostęp do aktualnej informacji o jakości powietrza? Jeśli tak to kiedy zostanie to zrealizowane?
Sensory mierzące poziom pyłów PM10 i PM2,5 powinny być zainstalowane w każdej dzielnicy. To one pozwalają poznać najbardziej zanieczyszczone miejsca dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa reakcja.

Czy zamierza Pan zainstalować w przedszkolach i żłobku oczyszczacze powietrza (lub inne systemy służące do tego celu) żeby chronić najmłodszych mieszkańców naszego miasta?
Jeśli się nie mylę, to koszt takiego urządzenia wynosi około 10 tys złotych. Dziś miasto wydaje środki na zbędne działania promocyjne. Lepiej będzie je zainwestować w oczyszczacze powietrza.

Jakie działania informacyjno-edukacyjne będą realizowane w kolejnych latach?
Tak, jak mówiłem wcześniej. Edukacja i szkolenia to priorytet. Tylko dzięki systemowym działaniom jesteśmy w stanie systemowo pokonać smog. Z jednej strony musimy informować jakim zagrożeniem dla naszego życia stanowi zanieczyszczone powietrze, a z drugiej wspierać mieszkańców w walce ze smogiem. Już dziś zapraszam Mysłowicki Alarm Smogowy do wspólnej kampanii Mysłowice bez smogu.

Czy zostanie utworzone stanowisko Eko-doradcy, specjalisty odpowiedzialnego tylko za problem zanieczyszczeń powietrza oraz pomoc mieszkańcom w uzyskaniu informacji o przepisach i możliwych formach wsparcia finansowego do wymiany kotłów itp.?
Te zadania będzie realizował istniejący wydział ochrony środowiska. Nie ma potrzeby zwiększania liczby etatów.

Jakie inne działania podejmie Pan w najbliższych latach żeby polepszyć jakość powietrza i ograniczyć tzw. niską emisję?
Reasumując. Po pierwsze inwentaryzacja źródeł ciepła. Po drugie pozyskanie środków na wymianę starych pieców i termomodernizację budynków. Równoległe do tych działań musi być prowadzona szeroko zakrojona akcja społeczna. Bo ze smogiem w Mysłowicach nie wygra Wójtowicz, tylko wszyscy razem.
 

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice