Dzień bezpiecznego internetu!

09 lutego 2021

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Od wielu lat bibliotekarze Filii nr 5 w Brzęczkowicach dbają o bezpieczeństwo czytelników, organizując szereg spotkań o bezpieczeństwie dzieci i seniorów  na ulicy, w domu i w Internecie. Nie zapominają o Dniu Bezpiecznego Internetu (DBI), który  obchodzony jest w całej Europie w pierwszej połowie lutego, a w tym roku przypada właśnie dziś - 9 lutego.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. w ramach programu "Safer Internet", a jego celem -  promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas DBI szczególnie podkreślany jest potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę rozrywki. A jak bezpiecznie podróżować po sieci, pomoże nam przygotowana przez bibliotekarzy ekspozycja oraz poniższe wskazówki (źródło: www.policja.pl):

Co zrobić, aby dostęp do Internetu był bezpieczny:
- aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linux, iOS),
- stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,
- nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (WiFi).

Co zrobić, aby korzystanie z Interntu było bezpieczne:
- aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,
- pamiętaj treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,
- nie otwieraj nieznanych załączników w wiadomościach e-mail,
- nie udostępniaj swoich danych w Internecie.

Co zrobić, aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:
- rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,
- nie pozostawiaj dziecka samego w sieci – pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż jak może rozwijać swoje pasje, ostrzeż o zagrożeniach które mogą z niego płynąć,
- jeśli masz wątpliwości możesz zgłosić je wyspecjalizowanym komórkom do Walki z Cyberprzestępczością znajdującym się w Komendach Wojewódzkich Policji (Komendzie Stołecznej Policji).

Mat. nadesłany

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice