Ciąża, a rozwiązanie umowy o pracę

28 kwietnia 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

Czytelnik: Jestem pracownicą, zatrudnioną na czas nieokreślony. Dziesięć dni temu otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę. Wczoraj okazało się, że jestem w ciąży. Co mogłabym zrobić z otrzymanym wypowiedzeniem o rozwiązaniu umowy o pracę. Czy można w jakiś sposób odwołać się od wypowiedzenia, pomimo upływu terminu na odwołanie się do Sądu?

Prawnik: Przepisy kodeksu pracy przewidują w art. 177 k.p. ochronę pracownic w ciąży, zakazując pracodawcy wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy. Wyjątkiem od tej reguły jest rozwiązanie umowy w trybie art. 52 k.p., czyli w przypadku gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy, a reprezentująca ją organizacja związkowa wyraziła zgodę na zwolnienie jej dyscyplinarnie.

Jeżeli początkowo Pani nie wiedziała o fakcie zajścia w ciążę, w chwili otrzymania wypowiedzenia, to pomimo tego ma Pani możliwość skutecznie uchylić się od skutków tego oświadczenia woli. Powyższa możliwość wynika m.in. z utrwalonego w tej materii orzecznictwa Sądu Najwyższego: Wyrok SN z dnia 29 marca 2001 r., I PKN 330/00, Pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę.

W takiej sytuacji, winna Pani niezwłocznie powiadomić o tym fakcie pracodawcę i jeżeli nie cofnie dobrowolnie złożonego wypowiedzenia, wówczas wnieść do Sądu Pracy, pozew o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę.

Pozew wnosimy do sądu według wyboru pracownika tj.: do sądu, w którego okręgu znajduje się siedziba pracodawcy; sądu, w którego okręgu znajduje się zakład pracy lub w którego okręgu praca była lub miała być wykonywana. Stronami postępowania jest pracownik i pracodawca. Wartość przedmiotu sporu o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia, przy umowie na czas nieokreślony oblicza się sumując wynagrodzenie brutto za cały rok.

W powództwie domaga się Pani uznania wypowiedzenia za bezskuteczne. W uzasadnieniu pozwu należy przedłożyć łączącą strony umowę o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę otrzymane od pracodawcy oraz zaświadczenie od lekarza o zajściu w ciążę, a także krótko opisać zaistniałą sytuację, powołując się również na okoliczność, że informowała Pani pracodawcę o ciąży.

W sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 tys. zł, pracownik jest zwolniony od opłat. Z kolei, w przypadku przekroczenia kwoty 50 tys. zł, wówczas niezbędne jest uiszczenie opłaty w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu.

porady prawnej udzielił
Wojciech Berendowicz

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice