Odszkodowanie za błąd medyczny

17 czerwca 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

Coraz częściej mówi się o błędach lekarzy, wyrządzonych szkodach, nieudanych operacjach, trwale uszkodzonych narządach ciała. Musimy zdawać sobie sprawę, iż każdy pacjent ma swoje prawa, z których może korzystać i powinien być ich świadomy.
Błąd medyczny w prawie cywilnym rozumiany jest jako postępowanie sprzeczne z zasadami wiedzy i nauki medycznej w zakresie dla lekarza dostępnym. Z kolei pacjent, który padł ofiarą błędu lekarskiego może otrzymać stosowne odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

Najczęstsze rodzaje zaniedbań i błędów to:
• nieprzeprowadzenie stosownych badań, zaniechania w diagnostyce;
• niewłaściwa i błędna diagnoza;
• zaniechania w leczeniu;
• wybór niewłaściwej formy leczenia, błędy podczas zabiegów, aplikowanie niewłaściwych leków, brak odpowiedniej lub sprawnej aparatury;

Lekarz zawsze ma obowiązek postępować z należytą starannością i nie jest rozliczany za uzyskanie jakiegoś efektu w postaci wyleczenia pacjenta, tylko za podjęcie wszelkich znanych mu metod leczenia, które są w danej sytuacji możliwe.

Kiedy i do kogo kierujemy swoje roszczenia:
Jeżeli po przeanalizowaniu naszej dokumentacji medycznej i konsultacjach przeprowadzonych ze specjalistami, z których wynikają zawinione nieprawidłowości w postępowaniu podmiotu leczniczego lub lekarza, powinniśmy kierować swoje roszczenie do lekarza, który dopuścił się błędu medycznego. Bardzo często jednak osoba ta zatrudniona jest w placówce służby zdrowia, albo na błąd medyczny składa się postępowanie szerszego personelu tej placówki – wtedy odpowiedzialność cywilną ponosi prowadzący tę placówkę (szpital, przychodnia).
Należy pamiętać również o terminie przedawnienia takich roszczeń, który co do zasady wynosi trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Zebranie odpowiedniej dokumentacji medycznej:
Najważniejszym etapem zmierzającym do ustalenia czy mamy do czynienia z błędem medycznym jest gromadzenie pełnej dokumentacji prowadzonego leczenia. Dotyczy to zwłaszcza hospitalizacji – szpital obowiązany jest prowadzić szczegółową dokumentację naszego pobytu, w szczególności gromadzić wyniki wszystkich badań oraz raporty z zastosowanych procedur medycznych, w tym przeprowadzonych zabiegów.
Pamiętajmy, że wgląd w dokumentację medyczną oraz uzyskanie poświadczonej za zgodność z oryginałem jej pełnej kopii jest naszym uprawnieniem, wynikającym z art. 26 i art. 27 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Placówka służby zdrowia ma zatem obowiązek wydania nam pełnej dokumentacji.
Po uzyskaniu dokumentacji i zebraniu wszelkich innych dowodów, które pomogłyby nam na późniejszym etapie sprawy, warto jest skorzystać z opinii specjalisty z danej dziedziny, która pozwoliłaby nam określić wstępnie nasze szanse na powodzenie procesu dotyczącego błędu medycznego. Opinia ta nie stanowiłaby waloru opinii sądowej, a więc w procesie należałoby powołać ponownie dowód z opinii biegłego sądowego.

Sposoby dochodzenia odszkodowań:
Obecnie istnieją dwie formy dochodzenia odszkodowań:

Postępowanie przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych
Procedura ta dotyczy wyłącznie zdarzeń, które zaistniały począwszy od 1.01.2012 r. Postepowanie rozpoczyna się złożeniem wniosku do Komisji, która ma 4 miesiące na rozstrzygnięcie, czy doszło do zdarzenia medycznego. W przypadku pozytywnego wyniku dla pacjenta, następuje drugi etap, w którym ubezpieczyciel szpitala przedstawia propozycje wypłaty odszkodowania. Zaletą tej procedury jest z pewnością czas postepowania, jednakże wiąże się z ograniczeniami w zakresie limitów dochodzenia odszkodowań oraz roszczeniami  jakie można uzyskać.

Zwyczajny tryb postepowania przed Sądem
W tej procedurze roszczenia możemy kierować zarówno do placówki medycznej (w niektórych przypadkach do lekarza) oraz do ubezpieczyciela. Postepowanie to, co prawda będzie długotrwałe jednak wiąże z wieloma zaletami w stosunku do wyżej opisanej procedury postepowania przed komisjami. Przede wszystkim uzyskujemy: możliwość ustalenia odpowiedzialności na przyszłość za skutki na zdrowiu, które dopiero się ujawnią, przyznania renty wyrównawczej. Tryb sądowy przyznaje nam prawo do uzyskania pełnego odszkodowania, tzn. kwoty pieniężnej obejmującej zadośćuczynienie za krzywdę, zwrot kosztów opieki, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji (w tym wizyt lekarskich, badań, zakupu sprzętu , zwrotu kosztów dojazdów, zwrotu utraconych dochodów) i to bez ograniczeń co do wysokości, jak ma to miejsce przy postępowaniach przed komisjami.

Reasumując, bez względu na sposób i formę prowadzenia postępowania, musimy zdawać sobie sprawę z ochrony prawnej jaką jesteśmy objęci i uprawnień, które nam przysługują. Nie powinniśmy się obawiać tego, iż nie udowodnimy błędów w sztuce lekarskiej, gdyż co do zasady w każdej tego typu sprawie powoływany jest przez sąd biegły specjalista z danej dziedziny, który ocenia konkretny przypadek, naszym zadaniem jest jak najpełniejsze zebranie dokumentów i wszelkich dowodów mogących pomóc wyjaśnić sprawę.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice