Przedsiębiorco nie daj się oszukać prywatnym rejestrom firm

23 maja 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

Od dobrych kilku miesięcy można zaobserwować powstawanie coraz to nowych spółek i firm „słupów”, które prowadzą prywatne rejestry, a w swej nazwie używają określeń łudząco podobnych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki lub do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez właściwe Sądy Rejonowe. Fałszywe "wezwania" tych spółek trafiły także do Mysłowic, co zgłosiła nam jedna z mieszkanek. Dlatego warto zapoznać się z radami naszego prawnika.

Sposób oszustwa i wprowadzenia w błąd szczególnie młodego przedsiębiorcy dopiero co rozpoczynającego swój biznes jest prosty: Prowadząc działalność pod różnego rodzaju firmami zawierającymi określenia typu – Krajowy Rejestr Pracodawców, Rejestr Polskich Firm, Rejestr Polskich Podmiotów, Krajowy Rejestr Firm, Centralna Ewidencja i Rejestr itp. – kierują do zarejestrowanych w CEIDG lub Krajowym Rejestrze Sądowym przedsiębiorców korespondencję z wezwaniem do zapłaty. Wezwanie opiewa przeważnie na kwoty w granicach do 200,00 zł i zawiera informację o tym, iż brak wpłaty w terminie spowoduje usunięcie wpisu z rejestru.

Problem z opisanym procederem, który coraz bardziej rozpowszechnia się w Polsce jako łatwe źródło zarobku dla oszustów dotyka dwóch aspektów:

  • przedsiębiorcy często nie czytają w całości otrzymanego pisma, na którym małym druczkiem zamieszczona jest informacja np. o tym, iż pismo to stanowi ofertę handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego, a wpis do rejestru jest fakultatywny, co może utrudniać ściganie takich osób za popełnienie konkretnego oszustwa, gdyż brak jest celowego wprowadzenia w błąd.
  • z drugiej strony pojawia się problem tego rodzaju, że w dużej części firmy, które rozsyłają tego typu wezwania do zapłaty są zakładane przez osoby podstawione tzw. „słupów”, których nie można nigdzie zlokalizować, a w rzeczywistości takimi firmami kierują osoby, które czerpią z tego tytułu korzyści i nie ujawniają swojej tożsamości.

Ewentualne odzyskanie wpłaconych pieniędzy również bywa kłopotliwe, gdyż przedsiębiorcy, którzy dobrowolnie wpłacili pieniądze zawarli umowę, w ramach której tzw. oszust wpisze nazwę ich firmy do prywatnego rejestru, a w zamian za wpisanie nazwy tej firmy otrzyma opłatę w określonej wysokości.

Dlatego tez, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości należy pamiętać, że  wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzonej przez ministra gospodarki są bezpłatne. Natomiast w przypadku wpisów dokonywanych w Krajowym Rejestrze Sadowym m.in. dla spółek prawa handlowego opłaty za wpisy są uiszczane na rachunek Sądu z chwilą składania wniosku o rejestrację podmiotu lub zmiany danych podmiotu, nigdy Krajowy Rejestr Sądowy nie wzywa do uiszczenia opłat przedsiębiorcę już po zarejestrowaniu tych zmian w Sądzie.

Wojciech Berendowicz

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice