Dlatego właśnie chcę być prezydentem Mysłowic: Mieszkania komunalne (część 1)

02 listopada 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Zostać prezydentem Mysłowic to wielkie wyzwanie nie tylko dla mnie, ale i reszty moich kontrkandydatów. Nie jest bowiem tajemnicą, że w ostatnich latach Mysłowice trafiły do czarnej „10” najbiedniejszych miast w Polsce. Tajemnicą nie jest również to, że jesteśmy na ostatnim miejscu na Śląsku w pozyskiwaniu środków unijnych (w przeliczeniu na 1 mieszkańca). Jeżeli w najbliższych miesiącach nic się nie zmieni w sposobie zarządzania naszym miastem, staniemy się wstydliwym punktem na mapie aglomeracji śląskiej! Czy tak się stanie - zależy tylko i wyłącznie od samych mieszkańców.

Kandyduję na Urząd Prezydenta Mysłowic ponieważ chcę zmienić moje rodzinne miasto na bardziej przyjazne mieszkańcom. Od dzisiaj, aż do dnia wyborów, codziennie będę prezentował moje pomysły na Mysłowice. Wcześniej zgłaszałem je w formie wniosków i interpelacji prezydentowi oraz radnym miejskim. Dziś przedstawię je Wam!

Mój pierwszy pomysł na Mysłowice: Budowa mieszkań komunalnych!

Jak wiemy brak mieszkań komunalnych to jeden z głównych problemów naszego miasta. Młode rodziny i ludzie po eksmisjach czekają latami w kolejce po swoje „M”. Jest to dość pokaźna grupa ludzi, bo około 500 rodzin!

Obecna polityka mieszkaniowa prowadzona przez mysłowicki magistrat nie przynosi oczekiwanych efektów, a Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej to jednostka, która kojarzy się bardziej z przechowalnią politycznych kolegów niż firmą z pomysłem na budowę nowych mieszkań.

W latach 2004-2011 najemcy mogli wykupić swoje przysłowiowe "M" za 5% wartości rynkowej. Był to pomysł poprzednich władz miasta. Ważnym elementem regulaminu było to, że wykupionych mieszkań nie można było sprzedawać w okresie 5 lat, pod rygorem zwrotu różnicy w uzyskanym zysku. Dzięki temu powstawały jak grzyby po deszczu znakomicie funkcjonujące teraz Wspólnoty Mieszkaniowe. Niestety uzyskane pieniądze ze sprzedaży mieszkań nie były inwestowane w budowę nowych bloków mieszkalnych co było dużym błędem..

Według danych Urzędu Miasta, w Mysłowicach obecnie przygotowanych do sprzedaży jest około 700 mieszkań komunalnych, ale zainteresowanie kupna ich przez mieszkańców jest zerowe ponieważ radni miejscy „uwalili” wcześniejszą bonifikatę.

Moja propozycja jest następująca:
Należy niezwłocznie przywrócić sprzedaż mieszkań komunalnych z bonifikatą od 50 do 95%, w zależności od stanu technicznego mieszkania i poczynionych w nim inwestycji przez lokatora. Z takiej sprzedaży miasto może uzyskać kwotę ponad 20 milionów złotych.

Liczenie jest proste – gdyby każde z 700 mieszkań sprzedawać po co najmniej 30 tysięcy złotych to mamy 21 milionów żywej gotówki na budowę kolejnych gminnych mieszkań.

Oprócz tego MZGK w imieniu gminy zarządza ponad 300 lokalami użytkowymi. Uważam, że ich sprzedaż to również jedyne logiczne rozwiązanie. Z tego tytułu budżet miasta może również wzbogacić się o ładnych kilka dodatkowych milionów.

Tu również liczenie jest proste – gdyby każdy lokal gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza sprzedać po około 25 tysięcy złotych to otrzymujemy około 7,5 miliona złotych!

Uzyskane ze sprzedaży pieniądze należy niezwłoczne zainwestować w budowę dwóch, a nawet trzech bloków komunalnych dla młodych mysłowickich rodzin oraz osób, które latami czekają na swoje „M”. Aby obniżyć koszty budowy gminnych bloków komunalnych należy zbudować je na miejskich terenach, które leżą odłogiem w kilku częściach miasta.

Mój pomysł na budowę mieszkań komunalnych bez zaciągania kolejnych kredytów i bez emisji obligacji był kilkakrotnie podsuwany tak radnym jak i włodarzom miasta. Niestety nie trafił na podatny grunt z różnych względów. Liczę jednak, że mój pomysł spodoba się wszystkim oczekującym na własne M w Mysłowicach. To od Was Szanowni Mieszkańcy zależy czy pomysł budowy mieszkań komunalnych będzie realizowany. Zróbmy to WSPÓLNIE DLA MYSŁOWIC!

I to jest mój pierwszy pomysł na Mysłowice! O kolejnym napiszę jutro.

O Autorze

Dariusz Wójtowicz

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice