Na co 18-latkowi pożyczki online?

28 lipca 2016

ARTYKUŁ SPONSOROWANY o_1aopcc66icehjutorr143v1ad310.png
Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

Niejednokrotnie można usłyszeć skargi rodziców młodych ludzi, że ich dzieci biorą pożyczki, chociaż dostają pieniądze, mają zapewniane jedzenie, mieszkanie, nie muszą płacić żadnych rachunków. Po co w takim razie im pieniądze z pożyczek?

Pierwsza odpowiedź, jaka może przyjść do głowy, jest dosyć krzywdząca – pewnie wydają je na imprezy, alkohol i narkotyki, bo wiadomo, że na takie rzeczy od rodziców nie dostaną pieniędzy. Jednak jak się okazuje, częściej spotykamy inne przypadki. Pieniądze z pożyczki traktowane są bowiem jak... inwestycja. Brak własnych środków finansowych jest bowiem dużym utrudnieniem dla osób, które jak najszybciej chciałyby się uniezależnić.

Ambitni i pracowici

Weźmy przykład dziewiętnastoletniego ucznia ostatniej klasy liceum, który od kilku lat interesuje się fotografią, czyniąc w niej coraz większe postępy. Rodzice na osiemnaste urodziny kupili mu aparat – lustrzankę, na który odkładali przez dłuższy czas. Jednak do profesjonalnej obróbki zdjęć potrzebuje specjalnego programu. Kosztuje on kilka tysięcy złotych. Kiedy jednak pojawia się propozycja wykonania przez niego pierwszej poważnej sesji zdjęciowej, wie, że musi go kupić. Na szczęście pojawia się możliwość wykupienia miesięcznego dostępu do programu, za kilkaset, nie kilka tysięcy złotych. W tym celu chłopak bierze pożyczkę, opłaca abonament, wykonuje zlecenie, dostaje pieniądze i zwraca za nie swój dług.

Innym przykładem może być Kasia, młoda studentka, która chcąc opłacić samodzielnie wynajem mieszkania, od pierwszego roku przyjmuje się do pracy w pewnym sklepie. Okazuje się jednak, że sklep ma swój specyficzny dress code, i każda z pracownic musi mieć podobny strój w jednym kolorze. Kasia przegląda więc internet i znajduje każde z wymaganych ubrań, łącznie będą kosztować około 300 zł. Pożycza więc taką kwotę i oddaje ją po pierwszej wypłacie.

Marcin z kolei zdobył zawód kucharza, jednak w jego małym mieście nie mógł znaleźć zatrudnienia. Okazało się, że praca jest dostępna, ale ponad 200 kilometrów od jego domu. Musi więc po pierwsze, dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną, po drugie – znaleźć i opłacić tam mieszkanie, o ile pracę dostanie. Postanawia więc wziąć pożyczkę na 2000 zł. Przegląda chwilówki online na pankasa.pl i wybiera najlepszą z nich. Pracodawca jednak wybiera kogo innego, dlatego Marcin jeszcze kilka razy jeździ do pobliskich miast, prezentuje swoje portfolio i rozmawia z pracodawcami. Tak mija miesiąc i przychodzi czas zwrotu części pieniędzy. Marcin spłaca je z pozostałej części pożyczki, a wkrótce potem dostaje pracę i udaje mu się zapłacić jeszcze za mieszkanie.

Zanim ocenisz...

Nie brakuje wśród młodych ludzi osób ambitnych i systematycznie zmierzających do swojego celu. Nie ma więc sensu pochopnie oceniać postępowania osiemnastolatków czy dwudziestolatków biorących pożyczki. Być może inwestują oni w taki sposób w swoją lepszą przyszłość. A my, jeśli możemy, zamiast odradzać, pomóżmy im po prostu wybrać najlepszą z ofert, albo podpowiedzmy stronę, na której można się wszystkiego o nich dowiedzieć – pankasa.pl, z aktualnymi rankingami chwilówek dla każdego, także najmłodszych klientów.

O Autorze

Redakcja Myslowice.Net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice