Łatwe rozmowy na trudne tematy

06 listopada 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Od 30 października do 9 listopada w brzęczkowickiej bibliotece odbywają się spotkania poruszające trudne tematy pod hasłem: „Dobro i zło – wybory moralne”, „Śmierć bliskiej osoby lub zwierzęcia”, „Zabawki, ubrania, pieniądze” czy „Alkohol, papierosy, narkotyki i dopalacze”.

Prowadzonym trudnym rozmowom towarzyszy wystawka „Śpieszmy się kochać ludzi …” oraz anioły wykonane przez uczniów z ZSS. W ramach tych rozmów 3 listopada odbyło się spotkanie biblioterapeutyczne z uczestnikami WTZ, którego "bohaterem” była książka „Jesień liścia Jasia” Leo Buscaglia. To bardzo prosta, ciepła i mądra opowieść o życiu i śmierci, splatających się w jedną całość. „W tej książce liść Jaś i jego przyjaciele zmieniają się wraz z następującymi po sobie porami roku i zbliżającą się zimą, aby w końcu ze śniegiem spokojnie opaść na ziemię. Sposób przedstawienia tego niezwykle delikatnego tematu, który jest przecież elementem prawdziwego życia, skłania do przemyśleń i porusza zarówno dzieci, jak i dorosłych.”

W drugiej części spotkania omawiano wiersze księdza Jana Twardowskiego, uczestnicy spotkania skłonili się do własnych interpretacji wybranych tytułów. Rozpoczęto od wiersza „Śpieszmy się” - analizowano apel autora oraz sposób, w jaki przepleciono tu wątek o życiu, śmierci i miłości. Gimnazjaliści i uczestnicy Świetlicy Terapeutycznej również przedstawili własne interpretacje wierszy i także włączyli się do akcji „Dopalaczom mówimy zdecydowane NIE!”.

(Źródło: MBP Mysłowice)

O Autorze

Sandra Jędrzejas

Absolwentka socjologii, pedagogiki i zarządzania. Nieustanna pasjonatka zwierząt. W wolnym czasie nie stroni od dobrej książki. Stałe zatrudnienie nie przeszkadza jej w realizowaniu zadań związanych z portalem, który współtworzy społecznie od 2011 r.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice