Zaproponuj Szlak Dziedzictwa Kulturowego Mysłowic

27 listopada 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

Już niebawem w Mysłowicach powstanie pierwszy Szlak Dziedzictwa Kulturowego upamiętniający wydarzenia związane z powstaniami śląskimi. Takie tworzenie szlaków to nowoczesne narzędzie, które pozwala zaprezentować mieszkańcom i odwiedzającym miasto jego dorobek kulturowy. W tworzeniu szlaków mogą wziąć udział również sami mieszkańcy, proponując własne trasy inicjujące podróż do ciekawych miejsc lub śladami interesujących wydarzeń.

Tworzenie Szlaków Dziedzictwa Kulturowego pozwoli uporządkować informacje na temat historii miasta, interesujących wydarzeń, które odbyły się na jego terenie czy też ciekawych i wartych uwagi miejsc znajdujących się w Mysłowicach. Tematyka tworzonych tras jest szeroka i dowolna - może dotyczyć zarówno wydarzeń historycznych, zabytków, architektury, krajobrazu, znanych postaci, twórczości, literatury, filmu, muzyki czy też wydarzeń kulturalnych. Zebranie w jednym miejscu ciekawych informacji pozwoli na utworzenie „edukacyjnej mapy miasta”, dzięki której zarówno mieszkańcy jak i osoby odwiedzające będą mogli w łatwy sposób dowiedzieć się więcej o miejscach czy wydarzeniach ważnych dla miasta.

Pierwszy szlak, który powstanie w mieście będzie szlakiem wydarzeń historycznych, a związany będzie z powstaniami śląskimi. Powstanie tego szlaku pozwoli na zebranie i uporządkowanie informacji związanych z powstaniami. W 2018 roku planowane jest wydanie folderu informacyjnego, który stanie się elementem edukacyjnym mieszkańców.

Co ważne, mieszkańcy posiadający pomysły na utworzenie kolejnych szlaków mogą składać swoje propozycje, wypełniając przygotowany przez miasto formularz. Wystarczy pomysł i zaangażowanie, aby stworzyć wartościowy przewodnik dziedzictwa kulturowego miasta. Wypełniony formularz można przekazać w formie mailowej bądź osobiście w Biurze Podawczym Urzędu Miasta. Każdy przedstawiony projekt poddany zostanie analizie merytorycznej i po pozytywnej weryfikacji wpisany zostanie do Rejestru Mysłowickich Szlaków Dziedzictwa Kulturowego.

Każdy, kto chciałby mieć swój wpływ w tworzenie szlaków lub ma swój pomysł na taką edukacyjną ścieżkę proszony jest o kontakt z Kancelarią Prezydenta pod numerem telefonu 32 317 12 17 lub pod adresem e-mail: j.tucharz@um.myslowice.pl.
Do zobaczenia na szlaku!

(Źródło: UM Mysłowice)

O Autorze

Sandra Jędrzejas

Absolwentka socjologii, pedagogiki i zarządzania. Nieustanna pasjonatka zwierząt. W wolnym czasie nie stroni od dobrej książki. Stałe zatrudnienie nie przeszkadza jej w realizowaniu zadań związanych z portalem, który współtworzy społecznie od 2011 r.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice