Teatr MORALITET w bibliotece

18 marca 2013

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

W świecie konsumpcyjnym, pełnym różnorakich pokus uzależnienie od alkoholu czy narkotyków stanowi ogromne zagrożenie dla młodego człowieka. Odbiera zdolność racjonalnego myślenia i działania, oddala od bliskich, odbiera wolność, wciąga w świat iluzji, a zaburzając rozwój fizyczny i psychospołeczny często prowadzi do śmierci. Substancje psychoaktywne - alkohol, nikotyna, narkotyki, dopalacze - prowadzące do uzależnienia są zbyt łatwo dostępne dla młodego człowieka, stając się dla niego „ulotną” ucieczką od rzeczywistości. Oprócz substancji chemicznych pojawiły się inne formy uzależnień – fonoholizm, przesadna dbałość o własny wygląd, uzależnienie od internetu czy hazardu.

Aby zapobiec wszelkim uzależnieniom należy dostarczyć dzieciom odpowiedniej do wieku i doświadczeń życiowych wiedzy sprzyjającej podejmowaniu decyzji o odrzuceniu środków odurzających, rozwijać w nich umiejętności radzenia sobie z presją społeczną, dostarczyć dzieciom alternatywnych form działania, ale nade wszystko „powinniśmy chronić młodych ludzi przed iluzją łatwego szczęścia, gdzie środki do zaspokojenia pragnień są dostępne na wyciągnięcie ręki oraz od utraty kontaktu z otaczającą rzeczywistością.”

W dniach 14 i 15 marca w pięciu placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach odbyły się przedstawienia w wykonaniu aktorów Profilaktyczno – Edukacyjnego Teatru dla Dzieci i Młodzieży MORALITET z Krakowa. Spektakl „La dolce Vita (słodkie życie)” podejmuje problem różnych form uzależnień, ukazując  przedstawicieli czterech rodzajów uzależnień: od narkomanii i alkoholizmu, od komputera i Internetu, od hazardu oraz od przesadnej dbałości o własny wygląd.
„Każdy z naszych bohaterów, żyjąc w swym świecie, sądzi, że to jego wymarzone i cudowne La Dolce Vita. I nagle wszystko się zmienia…”

Przedstawienia zorganizowane zostały w ramach „Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mysłowicach na rok 2013”, a łącznie wzięło w nich udział niespełna 400 dzieci z mysłowickich szkół, wychowankowie Domu Małego Dziecka i Ośrodka Wychowawczego Sióstr Boromeuszek w Mysłowicach.

Młodzież bardzo żywo reagowała na przekazywane treści i z uwagą śledziła losy bohaterów. Znakomity kontakt aktorów z widzami umożliwił świadomy udział młodzieży w spektaklu, a rozmowa dotycząca uzależnień i zagrożeń prowadzona przez aktorów teatru zakończyła tę niezwykłą przygodę ze sztuką.

(Źródło: MBP Mysłowice)
 

O Autorze

Sandra Jędrzejas

Absolwentka socjologii, pedagogiki i zarządzania. Nieustanna pasjonatka zwierząt. W wolnym czasie nie stroni od dobrej książki. Stałe zatrudnienie nie przeszkadza jej w realizowaniu zadań związanych z portalem, który współtworzy społecznie od 2011 r.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice